ΕΠΙΧΕΙΡΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟ: Η ΔΙΕΥΡΥΝΣΗ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ ΠΡΟΣ ΤΗ ΝΟΤΙΟΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΕΥΡΩΠΗ

Διδάσκουσα, Σουζάννα Βέρνυ, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια

Περγραφή μαθήματος:

Το μάθημα έχει ως στόχο την κατανόηση από τους φοιτητές της Διεύρυνσης της Ευρωπαϊκής Ένωσης (Ε.Ε.), της εφαρμογής της στη Νοτιοανατολική Ευρώπη και των συνεπειών της τόσο για την περιοχή όσο και για την ευρωπαϊκή ολοκλήρωση. Αρχικά, οι φοιτητές εισάγονται σε θεωρητικές συζητήσεις για το γιατί και το πώς γίνεται η Διεύρυνση και για τον εξευρωπαϊσμό ως διαδικασία μετασχηματισμού του κράτους. Επίσης, μελετούν την ίδια τη διαδικασία της Διεύρυνσης με ιδιαίτερη έμφαση στη φύση και την εξέλιξη των συνθηκών ‘Ενταξης στην Ε.Ε. Η δεύτερη ενότητα του μαθήματος προσφέρει μια βαθύτερη διερεύνηση της περίπτωσης της Νοτιοανατολικής Ευρώπης, από τον Ψυχρό Πόλεμο μέχρι σήμερα, χρονολογικά και θεματικά. Ειδική έμφαση δίνεται στο ρόλο της Νοτιοανατολικής Ευρώπης ως πεδίου μελέτης του εξευρωπαϊσμού, με ιδιαίτερη αναφορά στην αξιολόγηση της στρατηγικής της διεύρυνσης ως προγράμματος για την προώθηση της ειρήνης και του εκδημοκρατισμού.