ΕΛΛΑΔΑ: ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ, ΚΡΙΣΗ ΚΑΙ ΑΛΛΑΓΗ

Διδάσκων: Δημήτρης Κατσίκας, Επίκουρος Καθηγητής

Περιγραφή Μαθήματος:

Στόχος του μαθήματος είναι να κατανοήσουν οι φοιτητές την πολιτική οικονομία της σύγχρονης Ελλάδας. Το μάθημα εστιάζει στην εξέλιξη της πολιτικής οικονομίας της Ελλάδας από την αποκατάσταση της δημοκρατίας το 1974 έως την κρίση του 2010, καθώς και στην ανάλυση της κρίσης, η οποία επηρέασε την Ελλάδα καταλυτικά καθ’ όλη την προηγούμενη δεκαετία. Οι πρώτες διαλέξεις του μαθήματος είναι αφιερωμένες στη δημιουργία ενός ιστορικού και θεωρητικού υπόβαθρου στο μάθημα. Ακολουθώντας μια ουσιαστικά ιστορική θεσμική προσέγγιση, οι φοιτητές θα εξοικειωθούν αρχικά με την πορεία και τα βασικά χαρακτηριστικά της ελληνικής οικονομίας από τον 19ο αιώνα έως και το 1974. Στη συνέχεια θα εντρυφήσουν με μεγαλύτερη έμφαση στην εξέλιξη της πολιτικής οικονομίας της Ελλάδας από την αποκατάσταση της δημοκρατίας το 1974 μέχρι την περίοδο της κρίσης. Το τελευταίο μέρος του μαθήματος είναι αφιερωμένο στην ανάλυση διαφορετικών πτυχών της οικονομικής κρίσης που ξέσπασε το 2010 και του χειρισμού της από τις ελληνικές αρχές, αλλά και από τους πιστωτές της χώρας, συμπεριλαμβανομένων της ΕΕ και του ΔΝΤ. Το μάθημα θα ολοκληρωθεί με την παρουσίαση και συζήτηση των οικονομικών, κοινωνικών και πολιτικών συνεπειών της κρίσης.