ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΑΣΥΛΟΥ ΣΤΗ ΝΟΤΙΟΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΕΥΡΩΠΗ

Διδάσκουσα: Αγγελική Δημητριάδη, κύρια ερευνήτρια ΕΛΙΑΜΕΠ

Περιγραφή μαθήματος:

Στόχος του μαθήματος είναι να παρέχει στους φοιτητές την κατανόηση της σύγχρονης διακυβέρνησης των ροών παράνομης μετανάστευσης και αναζήτησης ασύλου στην Ευρωπαϊκή Ένωση και στη γύρω περιοχή, ιδιαίτερα κατά τη διάρκεια και μετά την προσφυγική  κρίση του 2015. Η πορεία του μαθήματος θυμίζει ταξίδι. Στο πρώτο μέρος των μαθημάτων εξετάζεται πρώτα το γιατί και πώς μεταναστεύουν οι άνθρωποι ιδιαίτερα σε ό,τι αφορά την αναγκαστική μετακίνηση. Στο δεύτερο μέρος οι φοιτητές προσεγγίζουν το νομικό και πολιτικό πλαίσιο που εφαρμόζει η Ε.Ε. εσωτερικά και εξωτερικά όσον αφορά τη μετανάστευση και το άσυλο, που επηρεάζει και την γύρω περιοχή. Στη συνέχεια, το μάθημα στρέφεται στην κρίση των προσφύγων του 2015, ανατρέχοντας στον ρόλο της Τουρκίας ως κύριας χώρας διέλευσης και της Ελλάδα, ποιο πλαίσιο υπήρχε πριν από την άφιξη των 850.000 αιτούντων άσυλο που εισήλθαν το 2015 και πώς έγινε αυτή η αλλαγή στα χρόνια της κρίσης. Η πορεία του μαθήματος ολοκληρώνεται εξετάζοντας την αλλαγή της ρητορικής, μέσω της πολιτικοποίησης της μετανάστευσης στην Ευρώπη και της ανόδου του λαϊκισμού που συνδέεται με την πρόκληση της ολοκλήρωσης καθώς και με τους νέους παράγοντες που εμπλέκονται στη διαχείριση των ροών μετανάστευσης και παροχής ασύλου.